• Organizacja pracy świetlicy

• Świetlica pełni funkcję opiekuńczo-wychowawczą, zapewnia uczniom opiekę przed zajęciami oraz po skończonych zajęciach dydaktycznych.
        • Czas, jaki dzieci i młodzież spędzają w świetlicy szkolnej pozwala im na odpoczynek po zajęciach dydaktycznych oraz rozwijanie swoich zainteresowań.
        • Uczniowie korzystający z zajęć świetlicowych w miarę indywidualnych potrzeb mają możliwość konsultacji z pedagogiem, psychologiem, logopedą.

Założenia organizacyjne:

• Uczestnicy zajęć świetlicowych mogą korzystać z opieki codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 6.45-17.00.
        • Do świetlicy szkolnej przyjmowani są uczniowie po uprzednim wypełnieniu zgłoszenia uczestnika świetlicy. Nauczyciele otaczają opieką dzieci i młodzież przebywających na terenie szkoły przed rozpoczęciem zajęć oraz po ich zakończeniu.
        • Uczestnika zajęć świetlicowych może odebrać jedynie rodzic lub osoba wskazana w zgłoszeniu /przewoźnik, których dane są wpisane.
        • Dziecko nie może być odebrany przez niepełnoletnie rodzeństwo lub osoby nie wskazane w zgłoszeniu.
        • Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są do poinformowania wychowawcy/nauczyciela świetlicy o odbiorze dziecka.
        • Uczniom z internatu przyjeżdzającym transportem zbiorczym świetlica zapewnia opiekę przed zajęciami, po zajęciach uczniom przebywającym w internacie opiekę zapewnia internat

Cele i zadania świetlicy:

• Wychowawcy świetlicy zapewniają uczestnikom zajęć świetlicowych, zorganizowaną opiekę wychowawczą oraz odpowiednie warunki do rozwijania własnych zainteresowań i odpoczynku po zajęciach lekcyjnych.
        • kształtują nawyki kultury osobistej, współżycia i współdziałania w grupie,
        •  rozwijają zainteresowania oraz zdolności według możliwości każdego uczestnika zajęć na świetlicy,
        •  wdrażają do samodzielności,
        • organizują zajęcia dostosowane do możliwości uczestników,

Dzieciom przebywającym w świetlicy proponujemy:

• zorganizowaną opiekę,
        • tworzenie warunków dostosowanych do rozwoju i indywidualnych możliwości każdego uczestnika,
        • odkrywanie i rozwijanie zainteresowań,
        • organizowanie gier i zabaw ruchowych, mających na celu prawidłowy rozwój fizyczny,
        • stwarzanie warunków do uczestnictwa w kulturze, kształcenie nawyków kulturalnego życia rodzinnego,
        • upowszechnianie zasad kultury zdrowotnej, kształtowanie nawyków higieny i czystości, dbałość o zachowanie zdrowia,
        • w miarę możliwości uczestników rozwijanie samodzielności w zakresie samoobsługi i samodzielnej pracy,
        • współpracę z nauczycielami i rodzicami,
        • zapewnianie bezpieczeństwa podczas wykonywania wymienionych zadań.

Kierownik świetlicy - mgr Iwona Żółcińska