• „SZKOŁA PEŁNA PIOSENKI TURYSTYCZNEJ”-  relacja z I Mazowieckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej 2023

        •  

                       5 października 2023 r. aulę Zespołu Szkół w Pęcherach-Łbiskach wypełnili uczestnicy i publiczność I Mazowieckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej. Chociaż trema towarzyszyła temu przedsięwzięciu, to i tak piosenka turystyczna wypełniła nas i szkolne mury w całości.

                      W znakomity nastrój wprowadził wszystkich musicalowy taniec do „Deszczowej Piosenki” zespołu tanecznego pod kierownictwem duetu instruktorskiego p. Anny Wróblewskiej -Przybylak i p. Adama Pudlaka.

                       I Mazowiecki Przegląd Piosenki Turystycznej otworzyła p. Dyrektor ZSS w Pęcherach-Łbiskach Urszula Kotwica, która życzyła wszystkim sukcesów i dobrej zabawy.

                       Gośćmi specjalnymi byli p. Barbara Sobolewska i p. Stanisław Szczyciński – wszechstronni muzycy zespołu Mikroklimat, o wspaniałym dorobku, pełni pasji do działania i serdeczności dla nas. Zespół Mikroklimat posiada w swoim repertuarze mnóstwo piosenek chętnie śpiewanych przez turystów. Zespół zaśpiewał dwie piosenki, dzięki którym popłynęliśmy ku podróżniczym horyzontom.

                      Tak rozpoczął się  I MPPT. Jestem nauczycielką tej Szkoły i  uwielbiam brać udział w imprezach, w których jesteśmy razem, bawimy się, na nic nie jesteśmy obojętni, a po prostu współtworzymy, współpracujemy, współdziałamy. To jest idea, która nas kształtuje. Ty + Ja = My. Nasze Credo.

                      Na scenie jako pierwszy zaprezentował się Szkolny Kabaret „Happy Smile” pod opieką p. Tatiany Glinaiak  z ZSS SOSW im. Zwycięzców Olimpiad z Piaseczna. Zaśpiewał piosenkę z repertuaru Wołosatek „Babka w klapkach”. I od razu zauroczyliśmy się magią piosenki turystycznej. W drugiej kolejności na scenie pojawili się uczniowie ZSS w Adamowie. Zespół Akord pod kierownictwem p. Artura Gałki od razu porwał całą publiczność do zabawy – kto znał, ten śpiewał z wykonawcami „Szarą lilijkę” i „Ogień”. Potem swoje umiejętności zaprezentował zespół ”Muzyczna Awantura” z ZSS nr 102 w Warszawie. Panie Dorota Podpora i Żaneta Milewska przygotowały repertuar i wykonawców do zaśpiewania piosenek: „Krajka” i „To znowu deszcz”. Oczywiście, my wtórowaliśmy. Uczniowie SOSW im.  Zwycięzców Olimpiad z Piaseczna przedstawili swoje umiejętności kilkakrotnie. Na scenie pojawił się duet p. Katarzyna Liptak i utalentowany Gitarzysta. Wykonali piosenkę autorską, która skradła serce niejednemu słuchaczowi. Następnie p. Agnieszka Tosik przygotowała swojego Solistę ( Szymon B.) do zaprezentowania piosenki „Mój świat” wykorzystując komunikację alternatywną. Przy akompaniamencie gitary za pomocą symboli Mówika i głosu lektora z wielką uwagą wysłuchaliśmy oraz wczuliśmy się w atmosferę utworu. Po tym występie na scenie pojawili się uczniowie naszej szkoły przygotowani przez p. Andrzeja Kołodziejskiego. Podziwialiśmy ich w piosenkach „Hej, żeglujże żeglarzu” (Jakub P.) oraz „Jutro popłyniemy daleko” (Izabella Ś.) wraz z towarzyszącym zespołem wokalno-instrumentalnym.

                      Nadszedł czas na krótką przerwę, aby zregenerować siły i przygotować się na nową turę emocji. Wspólnie więc biesiadowaliśmy przy zastawionych stołach. Nasi Darczyńcy zadbali o smakowitą ucztę i ofiarowali same pyszności – drożdżówki, pączki, ciastka i ciasteczka. Za taką ucztę, dziękujemy z całego serca Piekarni-Cukierni Grzybki i Cukierni Olsza.

                      Po przerwie na scenie pojawił się zespół „Pod prąd” pod kierunkiem p. Doroty Cichockiej-Zawady, pomysłodawczyni i głównej organizatorki I MPPT.  Tańcem z filmu Vaiana „Pół kroku stąd” zachęcili do wspólnej zabawy uczestników i publiczność. Niebawem na scenie pojawił się liczny zespół o wdzięcznej nazwie „Koniczynki”  z ZSS im. Hipolita Szczerkowskiego w Grodzisku Mazowieckim. Zespół prowadzą panie Katarzyna Kapuścińska-Salach, Ewa Dyza, Sylwia Hańć-Kiełbasa. „Koniczynki” rozśpiewały szkolną aulę na cały regulator utworami „Buty rajdowe” i „Naprzód lewa-prawa”. Zaraz potem na scenie powitaliśmy „Bardzo fajny zespół” pod opieką p. Beaty Lipińskiej i p. Czesława Szałasa z ZSS im. ks. Jana Twardowskiego w Grójcu. Śpiewając „10 w skali Beauforta” oraz „Kiedy w piątek słońce świeci” podkręcili atmosferę imprezy. Nadszedł czas dla utalentowanych członków zespołu „Artpasja” pod sterem p. Joanny Domaszczyńskiej i p. Katarzyny Złobeckiej. Publiczność żywiołowo włączyła się do wspólnego śpiewania „Krajki” i „Gdzie ta keja”. Na scenę ponownie wkroczyli uczniowie SOSW im.  Zwycięzców Olimpiad z Piaseczna. Pod patronatem p. Agnieszki Habdas szkolny chór „Perełka” z rozmachem wykonał utwór „Krajka” przy wtórze pianina i gitary elektrycznej. Na zakończenie I Przeglądu  wystąpił ponownie zespół „Pod prąd” pod dyrygenturą p. Doroty Cichockiej-Zawady z ZSS w Pęcherach-Łbiskach. Przy dźwiękach gitary wykonali utwór „Wędrowanie” oraz a cappella „Bieszczadzkie reggae”. I tak oto marzenia się spełniły – wyśpiewaliśmy na całe Mazowsze pragnienia, życzenia, radość i szczęście.

                      Na koniec Goście Specjalni p. Szczycińscy podarowali  wszystkim jeszcze raz muzyczno-wokalne przeżycie, dzięki piosenkom „Pociąg marzeń” o piaseczyńskiej kolejce wąskotorowej. Piosenka do słów Edwarda Stachury i muzyki Stanisława Szczycińskiego „Wołanie do kogoś na świecie” stała się mottem Przeglądu.  i zapadła w duszę na amen. P. Stanisław Szczyciński w kilku słowach podziękował wszystkim za dobrą energię i docenił nas nauczycieli.

                      O przyjaciołach nigdy nie zapominamy – przez cały czas Przeglądu, jak zwykle, wspierali nas Wolontariusze ze Szkoły nr 5 w Piasecznie. Możemy na nich zawsze liczyć, bo są dobrymi Duchami naszej szkoły. 

                      Nadszedł czas na wręczanie dyplomów i nagród.  Tę część prowadziła p. Dyrektor Urszula Kotwica. Nie szczędziła słów uznania i gratulacji uczestnikom, a publiczność nagradzała ich owacjami. Tym razem p. Ewa Lubianiec, Radna Powiatu Piaseczyńskiego, nie mogła uczestniczyć w imprezie, ale pamiętała i przesłała życzenia wszystkim cudownych artystycznych oraz podróżniczych wrażeń. I tak jak zespół Mikroklimat uważa, że piosenka turystyczna łączy ludzi.

                      To wszystko spełniło się za sprawą ludzi dobrej woli, a tych jest więcej, jak śpiewał Niemen. I dzięki Nim, sponsorom, zorganizowano Przegląd i to jest bezcenne! Serdeczne podziękowania dla p. Moniki Drozd, p. Łukasza Kędziora z firmy Auchan, firmy Sarantis i szkolnego Koła TPD.

                      Parafrazując słowa Edwarda Stachury: „My daliśmy trochę, mikrofon i scenę, ale dostaliśmy więcej, bo radość i szczęście.”

                                                                                   Opracowała: BeataWegner-Trzaska

        • Certyfikat Krajowy SzPZ

        • Wręczenie Krajowego Certyfikatu „Szkoła Promująca Zdrowie”

          W dniu 18.01.2023 roku w Ministerstwie Edukacji i Nauki odbyła się uroczysta gala wręczenia Krajowych Certyfikatów „Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie”. Certyfikaty przyznane zostały przez Ministra Edukacji i Nauki, na podstawie rekomendacji Centralnej Kapituły, działającej przy Ośrodku Rozwoju Edukacji. Ich uroczystego wręczenia dokonała Pani wiceminister Marzena Machałek. Zespół Szkół Specjalnych w Pęcherach była jedną ze szkół, którym przyznano Certyfikat.

          Nasza szkoła przystąpiła do programu w 2001r. Od tego czasu działaliśmy w sieci Szkół Promujących Zdrowie i uzyskaliśmy w 2015 r Wojewódzki Certyfikat. Uczestniczyliśmy także w działaniach na rzecz powstania podręcznika, który umożliwił szkołom specjalnym pełny udział w programie. Z okazji 30 - lecia programu „Szkoła Promująca Zdrowie” w Polsce wzięliśmy udział w konferencji, przedstawiając korzyści jakie dał nam ten program na przestrzeni lat.  

          więcej...

        • Jubileusz 60-lecia Szkoły

        • „W Łbiskach, powiat Piaseczno, organizuje się i otwiera z dniem 1 września 1962 r. Szkołę Podstawową Specjalną przy Zakładzie Wychowawczym „Caritas”

          AKT EREKCYJNY KURATORIUM OKRĘGU SZKOLNEGO WARSZAWSKIEGO

          z dnia 30 czerwca 1962 r.:


          Z tej okazji 23 września 2022 r. wraz z uczniami i zaproszonymi Gośćmi świętowaliśmy Jubileusz 60-lecia istnienia szkoły.

          Pełna relacja z wydarzenia...

        • Laboratoria Przyszłości

        • W grudniu 2021 roku  Szkoła Podstawowa przy Zespole Szkół Specjalnych  w Pęcherach przystąpiła do programu  "Laboratoria przyszłości".

          Otrzymaliśmy środki finansowe w wysokości 30 000 zł  na zakup nowoczesnych narzędzi wspierających odkrywanie talentów i rozwijanie kompetencji przyszłości - takich jak współpraca, interdyscyplinarność, kreatywność i rozwiązywanie problemów. 

           60% przyznanych środków zostało przeznaczone na zakup  podstawowego, nowoczesnego i wymaganego wyposażenia:

          • Drukarkę 3D z dodatkową pulą filamentów
          • Przenośna kamerę cyfrową
          • Statyw do aparatu i kamery
          • Zestaw oświetleniowy
          • Mikrofon kierunkowy
          • Mikroport
          • Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery
          • BeCreo- zestaw z mikrokontrolerem
          • Stacę lutowniczą
          • Photon - Moduł Edukacja Społeczno Emocjonalna

          Zakupone pomoce z pakietu podstawowego  programu "Laboratoria Przyszłości" są wykorzystane podczas zajęć rozwijających kreatywność oraz na zajęciach dodatkowych  rozwijających zaineresowania naszych uczniów.

        • Prestiżowa nagroda dla Szkoły

        • Z satysfakcją informujemy, że nasza szkoła – dyrekcja i zespół – została wyróżniona dyplomem Kapituły Ruchu „Piękniejsza Polska”, wspieranego przez Polski Komitet Unesco.

          Dyplom ten otrzymaliśmy w nagrodę „za tworzenie piękna, którym możemy szczycić się przed światem”.

          Piękno kształtem jest miłości „ to zasada działania ruchu „ Piękniejsza Polska”.

          Od piętnastu lat ruch ten odnajduje ludzi tworzących piękno , które innych zachwyca i pozwala szczycić się nim przed światem.

          Jest to dla nas, jako placówki pedagogicznej, olbrzymie i zaszczytne wyróżnienie . Docenienie wkładu naszego serca i poświęcanych sił w pracy z naszymi wychowankami przez członków Kapituły Ruchu .

          Dyplom ten dla Zespołu Szkół Specjalnych w Łbiskach jest cenny też dlatego, że znaleźliśmy się w grupie wśród prestiżowych twórców polskiej nauki i kultury takich, jak; prof. Marek Kwiatkowski, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Wojciech Kilar, Andrzej Pągowski, Rafał Olbiński, Ernest Bryll, prof. Aleksander Wolszczan, prof. Jan Miodek, Anna Dymna, Wojciech Siemion, prof. Wiktor Zin, Kazimierz Górski, Jean Michelle Jarre, Igor Mitoraj, krakowscy architekci – restauratorzy rycerstwa polskiego w Golumiu-Dobrzymiu, i wielu innych.

          Celem Ruchu „ Piękniejsza Polska” jest nagradzanie osób, które swoją działalnością i całym swoim życiem nieustannie kształtują piękniejszą Polskę wpływają na szerzenie się kultury w naszym kraju i poza nim . Działają ofiarnie na rzecz innych i dla innych w swojej „małej ojczyżnie”. Popularyzują tradycje, obyczaje, historyczne miejsca i polska przyrodę.

          Kapitułę Ruchu tworzą: Waldemar Dąbrowski - Dyrektor Teatru Wielkiego w Warszawie, Jacek Cygan - poeta, Krzysztof Chwalibóg - przewodniczący Polskiej Rady Architektury, Daniel Olbrychski - aktor, Jerzy Maksymiuk - kompozytor i dyrygent oraz Józef Węgrzyn - producent telewizyjny.

          mgr Krystyna Wójcik-Bramska

        • „Warsztaty dla rodziców dzieci niepełnosprawnych i zagrożonych niepełnosprawością”

        • Dnia 25.01.2019 odbyły się „Warsztaty dla rodziców  dzieci niepełnosprawnych i zagrożonych niepełnosprawością”.

          Uczestniczyło w nich łącznie około 300 osób. Bazą lokalową tego przedsięwzięcia była Szkoła Specjalna w Pęcherach (Łbiskach) k.Piaseczna pod Warszawą.

          Oferta Warsztatów skierowana była przede wszystkim do rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo w różnym stopniu niepełnosprawności i bez granicy wieku. Warsztaty a także ankieta wypełniania przez uczestników spotkania ujawniły jak duży jest brak wiedzy o możliwościach pozyskiwania wsparcia w obszarze socjalno-prawnym.

          Potwierdzeniem tego była np. rozmowa z prawnikiem, który zauważył brak wystarczającej wiedzy dotyczącej ubezwłasnowolnienia. Te decyzje w naszym społeczeństwie są piętnowane, podczas gdy w wielu przypadkach mogą ratować życie.

          Jako organizator warsztatów spotkałam się z  pozytywnym  i serdecznym odzewem-reakcją we wszystkich instytucjach, do których kierowałam zaproszenie. Dlatego jeszcze raz dziękuję pracownikom ZUS, PPP, PCPR, WŚSpoł., którzy w charakterze ekspertów poświęcili swój czas poza urzędem, aby nieodpłatnie konsultować problemy zgłaszane przez rodziców i opiekunów.

          Z ogromnym zainteresowaniem spotkali się przedstawiciele produktów i dystrybutorów sprzętu ortopedyczno-rehabilitacyjnego. Dzięki nim rodzice mogli przetestować, porównać, zapoznać się z ofertą, która jest dostępna nie tylko na rynku polskim.

          Tak zaplanowana forma spotkania z rodzicami stała się de facto szerokim panelem dyskusyjnym z ekspertami, których łącznie było 41 osób.

          Sukces tych warsztatów wymusza na nas kontynuację tego przedsięwzięcia i jego kolejne edycje. Wszystko, co udało się zrealizować w tym roku miało charakter non profit. Oznacza to, że nie tylko organizator ale i wiele współpracujących z nami osób społecznie podjęło się tego zadania. Dlatego mam nadzieję, że powodzenie tego projektu będzie wystarczającą rekomendacją.

          Jako zespół organizatorów chcielibyśmy podziękować p. Ewie Lubianiec, Członkowi Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego, że zaszczyciła nas swoja obecnością i wyraziła wiele pozytywnych opinii na temat tego przedsięwzięcia.

           

          M.Sokół

          koordynator Warsztatów

          Media o tym wydarzeniu:

          Portal Samorządowy, Polskie Radio RDC, POLSKATIMES, Raport RDC, BiznesCiti, Kurier365

        • Współpraca z Filharmonią Narodową

        • Współpracujemy z Filharmonią Narodową

          W tym roku szkolnym koncerty będą się odbywały we wtorki o godz. 8.45

        • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

        • 21 marca obchodzimy Światowy Dzień osób z Zespołem Downa, którego wiodącym celem jest podniesienie w społeczeństwie świadomości na temat życia i praw osób z trisomią 21 i obalenie mitów związanych z tą chorobą. 

          Zespół Downa nadal budzi wiele uprzedzeń i krzywdzących stereotypów, dlatego istnieje konieczność ciągłego edukowania, integrowania i przełamywania stereotypu postrzegania niepełnosprawności osoby z zespołem Downa przez pryzmat nieszczęścia i niesamodzielności.

          Jako Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół Specjalnych w Pęcherach zachęcamy Państwa do wspólnej akcji, której misją będzie pokazanie całkiem nowego wizerunku naszych podopiecznych i wychowanków posiadających dodatkowy „chromosom szczęścia”. Udowodnimy, że osoby z trisomią 21 są tacy jak my – mają swoje wielkie pasje i wielkie marzenia. Okazują radość i miłość w sposób szczery, zaraźliwy i bezinteresowny. Potrzebują akceptacji, tolerancji i szacunku. Chcą być szczęśliwi.

          Podczas Światowego Dnia osób z Zespołem Downa wykażmy się solidarnością jako placówki edukacyjne, bądźmy jednomyślni w okazywaniu sympatii i życzliwości!

        • Coburg

        • Napisali do nas nauczyciele i uczniowie z Schule am Hofgarten w Coburg (szkoła specjalna dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi) w Niemczech. Nawiązaliśmy z nimi kontakt i mamy nadzieję na dłuższą współpracę. Zobaczcie czym zajmują się nasi koledzy w szkole: ZDJĘCIA Z COBURG...

        • Bezpłatne porady prawne

        • Jesteśmy jednym z kilku punktów nieodpłatnej pomocy prawnej lub poradnictwa obywatelskiego w powiecie piaseczyńskim.

          Starostwo Powiatowe w Piasecznie zaprasza wszystkich mieszkańców Łbisk, Pęcher i okolic oraz rodziców uczniów do korzystania z bezpłatnych porad prawnych udzielanych w Zespole Szkół Specjalnych w Pęcherach

          Porady udzielane są:  pon.-pt. w godz. 11.50-15.50 w sali nr 30 (na parterze, na lewo od wejścia głównego)

      • Kontakt

        • Zespół Szkół Specjalnych
        • (22) 756 25 65 fax 757 48 63
        • Pęchery ul.Bolesława Chrobrego 83 05-502 Piaseczno Poland
        • poniedziałek, wtorek- 8.00-15.00 środa- praca wewnętrzna czwartek 11.00-16.00 piątek 9.00- 15.00
        • AE:PL-73742-92241-FGHDJ-28
      • Logowanie