• GRA TERENOWA

        •  

          Dzisiaj w ramach międzyszkolnego projektu wolontariatu pomiędzy Zespołem Szkół Specjalnych w Pęcherach oraz Szkołą Podstawową nr 5 w Piasecznie byliśmy w parku miejskim na grze terenowej. Pogoda nam dopisała, humory również. Zabawa była świetna!

        • ŚWIĘTO TWÓRCZOŚCI SZKOLNEJ

        • 24 kwietnia 2024r., odbyło się coroczne Święto Twórczości Szkolnej. Na scenie podziwialiśmy inscenizację "Opowieść o miłości" w wykonaniu uczniów PDP. Wysłuchaliśmy piosenek i utworów muzycznych wykonanych przez naszych uczniów. W drugiej części odbyły się warsztaty plastyczne, taneczne i muzyczne. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z inspirującymi technikami plastycznymi, tańcami oraz mogli wspólnie pograć i pośpiewać. Na zakończenie przedstawiła swój program artystyczny nasza szkolna Drużyna NS. (opr. A. Skoczylas)

        • KONKURS RECYTATORSKI

        •  

          23 kwietnia w naszej szkole w ramach Święta Twórczości Szkolnej odbył się konkurs recytatorski pt; „Kochamy zwierzęta”. To wydarzenie na stałe wpisało się już do naszego kalendarza. Cała społeczność szkolna spotkała się na auli, aby móc obserwować niezwykłe talenty zaprezentowane przez swoich kolegów i koleżanki. Z zapartym tchem wysłuchaliśmy wspaniałych interpretacji wierszy. Organizatorem konkursu, który jak zawsze cieszył się ogromną popularnością była Pani Grażyna Cieślakiewicz. Konkurs przebiegał w serdecznej atmosferze, występom uczniów towarzyszyły wielkie emocje. Wybór laureatów nie był łatwy, ponieważ wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom, dlatego też nie wyłoniono zwycięzców. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki.

          Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          opr. M. Jaroszek

        • Turniej Bezpieczeństwa

        • W dniu 24 kwietnia nasi uczniowie uczestniczyli w Etapie Rejonowym Mazowsza XLV Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym 2024 dla szkół podstawowych, który został przeprowadzony w Warszawie. Zmierzyli się z testem wiedzy na temat ruchu drogowego oraz z testem skrzyżowań. Udało się im zająć III miejsce w klasyfikacji drużynowej. Serdecznie gratulujemy naszym uczniom.

        • FeTa

        • FeTa to Festiwal Twórczości Artystycznej organizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Lesznie. W tym roku odbyła się jego XXIV edycja.

          Nasi uczniowie przedstawili spektakl pt.: "Kraina uczuć", który wyreżyserowała pani Grażyna Cieślakiewicz. Mimo iż, reprezentacja naszej szkoły na scenie klimatycznego Gościńca Julinek pojawiła się po raz pierwszy, to dzięki swemu ogromnemu doświadczeniu artystycznemu, świetnie zaprezentowała się w zupełnie nowym otoczeniu. Jury doceniło formę przedstawienia, stworzony nastrój, jedność przekazu i zawarte w spektaklu przesłanie.

          Jesteśmy niezmiernie dumni z naszych uczniów, dzięki którym nasza szkoła po raz kolejny zaistniała w wydarzeniu artystycznym obejmującym całe województwo mazowieckie.

          Już szykujemy się na kolejną - jubileuszową edycję FeTy

        • SPOTKANIE SZKOLENIOWO-WARSZTATOWE

        • Dnia 20.04.2024 r. odbyło się spotkanie szkoleniowo- warsztatowe dla rodziców pt. "Strategia poprawy somatognozji i regulacji odbioru bodźców czuciowych z zastosowaniem programu Neurotaktylnego metody MNRI S.Masgutowej" poprowadzone przez Weronikę Kulikowską, Dorotę Chmielewską, Anetę Kroc, Martynę Matyjek.

        • Dzień Ziemi

        • Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole.

          Cała uczniowska społeczność ZSS w Pęcherach (SP i PDP), wraz ze swoimi nauczycielami, pod przewodnictwem pań M. Miesiak i A. Skrętowskiej pokazała, jak należy dbać o środowisko, jak je wspierać i szanować, co robić, by żyć zdrowo, bezpiecznie i w przyjaźni z przyrodą.

          Wiedząc, że teoria to nie wszystko, uczniowie sprzątali teren, segregowali śmieci i sadzili rośliny w szkolnym ogrodzie. Swoje działania postanowili kontynuować, by akcja stała się dobrą praktyką.

          Ziemia podupada na zdrowiu - zatem my uczymy się działać dla jej dobra, nie tylko od święta.
          opr. A. Skrętowska

        • Warsztaty z arteterapii

        • W środę 17.04.2024 r. odbyły się warsztaty dotyczące wybranych metod i technik arteterapii. 
          Zostały one przeprowadzone przez p. Jolantę Filipowską. Spośród zaproponowanych metod i technik związanych z arteterapią, największym zainteresowaniem cieszyła się Metoda Malowania Dziesięcioma Palcami oraz linoryt. Serdeczne podziękowania dla P. Dyrektor za umożliwienie przeprowadzenia powyższych warsztatów oraz dla wszystkich uczestników.

        • KLASOWE ŚNIADANIA WIELKANOCNE

        •  

          Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijaństwa mające bogatą tradycję i liczne religijne obrzędy. Jednym z nich jest uroczyste śniadanie, które poprzedza składanie sobie życzeń oraz dzielenie się jajkiem. Również w naszej szkole ta tradycja jest kultywowana. Na świątecznych stołach dominowały jajka, biała kiełbasa, żurek, wielkanocne baby, mazurki oraz różne ozdoby świąteczne. Nasi uczniowie z radością zasiedli przy świątecznych stołach i kosztowali tradycyjne potrawy.

      • Życzenia wielkanocne
        • Życzenia wielkanocne

        • Składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowych, radosnych, spokojnych Świąt Wielkanocnych, wszelkiej pomyślności i radości dla uczniów, rodziców oraz przyjaciół szkoły.
          Niech nadchodzące Święta będą czasem serdecznych spotkań w gronie rodziny. 

        • Świąteczna wizyta

        • We wtorek 26.03.2024 r. odbyła się wycieczka do Domu Spokojna Przystań w Jazgarzewie, zorganizowana przez p. Jolantę Filipowską oraz p. Martynę Matyjek. Swoją pomocą służyła również p. Ilona Domaniewicz. Celem wycieczki było wykonanie-ozdabianie pisanek. Pensjonariusze chętnie i z radością uczestniczyli w zajęciach, podobnie jak nasi uczniowie.   

        • Światowy Dzień Wody

        • 22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody z PAH. W tym wyjątkowym dniu mówiliśmy o tym, że wszyscy ludzie potrzebują wody, że nie wszyscy na świecie mają zapewniony dostęp do niej, poznaliśmy także różne sposoby pozyskiwania wody na świecie. Uświadomiliśmy sobie również jak dużo wody używamy w codziennym życiu, dowiedzieliśmy się, że do produkcji wielu rzeczy wykorzystywana jest woda i że ograniczając konsumpcję, oszczędzamy wodę. 

        • Biblioteka na 21 marca

        • 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Z tej okazji wykonałam w bibliotece szkolnej wystawkę książek. Zapraszam do zapoznania się z ciekawą ofertą przygotowanych pozycji.

          Zachęcam do wypożyczania i czytania.
           

          A.Maciejewska
          bibliotekarka szkolna

        • Relacja z konferencji

        • W dniach 15 – 16 marca w naszej szkole odbyła się konferencja oraz warsztaty poświęcone metodzie Bilateralnej Integracji. Wydarzenie to było podsumowaniem dwuletniego projektu „Autorski model wsparcia dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w oparciu o program szkolny metody Bilateralnej Integracji”, na którego otrzymaliśmy dofinansowanie od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014 – 2021.

          W wydarzeniu brali udział zaproszeni goście, dyrektorzy przedszkoli, szkół, ośrodków i poradni psychologiczno – pedagogicznych, specjaliści – logopedzi, psycholodzy, pedagodzy, fizjoterapeuci z całej Polski, a także rodzice.

          Uroczystego otwarcia konferencji dokonała Pani Urszula Kotwica Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Pęcherach, następnie Pani Ewa Lubianiec Członek Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego przekazała podziękowania za organizację konferencji i życzyła owocnego wydarzenia.

          Kilka słów powiedział także partner projektu Pan Piotr Hryniszyn z Grupy Szkoleniowo – Doradczej Europlus, który zaprezentował swoją rolę w projekcie oraz podzielił się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami związanymi z naszą współpracą.

          Pierwszym prelegentem był dr Andrew Dalziell, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Edynburskim oraz na Uniwersytecie Strathclyde, który podzielił się z nami swoją wiedzą dotyczącą historii powstania metody Bilateralnej Integracji i tym, czym jest ta metoda. Następnie wystąpiła Pani Katarzyna Rychetsky, trener metody BI oraz superwizor i dyrektor Indywidualnej Stymulacji Słuchu Johansena w Polsce, która zaprezentowała metodę BI w pracy z dziećmi niedosłyszącymi. Kolejne wystąpienie było poświęcone adaptacji programu szkolnego BI w pracy z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną. Prelegentkami były nauczycielki naszej szkoły Pani Małgorzata Sokół oraz Pani Weronika Kulikowska. Raport z badań dotyczący oceny efektywności autorskiego modelu wsparcia dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi stworzonego w oparciu o program szkolny metody BI, przedstawiły dr Magdalena Koper, nauczyciel akademicki w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu oraz Pani Magdalena Lewandowska, kierownik sekcji obliczeniowej w AWF w Poznaniu. Na zakończenie konferencji wystąpiła Pani Agnieszka Samuś, wykładowca na studiach podyplomowych Integracji Sensorycznej w Wyższej Szkole Edukacji w Sporcie w Warszawie, która opowiedziała o tym, jak ważna jest somatognozja i orientacja przestrzenna w pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

          Kolejny dzień przeznaczony był dla terapeutów metody BI. Warsztaty poświęcone tej metodzie prowadzili dr Andrew Dalziell, dr Magdalena Koper oraz Pani Małgorzata Sokół, Pani Weronika Kulikowska i Pani Justyna Kępka. Były one okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń w pracy z uczniami o specjalnych potrzebach metodą BI.

          Serdecznie dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w tym wydarzeniu. Dziękujemy wszystkim, którzy byli zaangażowani w jego organizację, nauczycielom, pracownikom szkoły, uczniom naszej szkoły oraz uczniom z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Górze Kalwarii. Wasza praca oraz poświęcenie sprawiły, że to wydarzenie mogło się odbyć w tak profesjonalny sposób.

          Mamy nadzieję, że ta konferencja poszerzyła naszą wiedzę na temat BI, którą będziemy wykorzystywać w pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Dziękujemy!

        • Dzień Damy i Dżentelmena

        • 8 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Damy i Dżentelmena.

          Z tej okazji zamieniliśmy bluzy i jeansy na bardziej elegancką garderobę. Królowały sukienki dam i koszule dżentelmenów.

          Szkolna sonda uświadomiła nam jakie cechy powinna mieć dama i dżentelmen. Utrwalaliśmy zasady savoir vivre, poznaliśmy etykietę związaną z wręczaniem kwiatów.

          W tym szczególnym dniu wszystkie Kobiety, te małe jak i większe otrzymały serdeczne życzenia i bukiety kwiatów przygotowane przez chłopców na warsztatach florystycznych.  Z okazji Dnia Mężczyzny  chłopcy również otrzymali upominki - wielkie lizaki.

          Na koniec każdy mógł zaprezentować swoją elegancję przechadzając się "Aleją Gwiazd" oraz zrobić sobie zdjęcie w nieco starym stylu.

        • Porozumienie „Liga Sportu”

        • W dniu 8 marca 2024 roku w naszej szkole odbyło się oficjalne podpisanie porozumienia  "Liga Sportu" między trzema placówkami: Zespołem Szkół Specjalnych w Pęcherach, Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym im. Zwycięzców Olimpiad Specjalnych w Piasecznie oraz Zespołem Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego w Pruszkowie. Podpisane  porozumienie ma na celu współdziałanie wyżej wymienionych szkół w zakresie integracji oraz propagowania sportu wśród naszych uczniów.

          Pierwszym owocem tej współpracy stał się dzisiejszy Turniej Badmintona - Pęchery 2024.

          Rozegrane zawody badmintona odbyły się w duchu sportowej rywalizacji i wspaniałych przeżyć. Zawodnicy pokazali wysoki poziom umiejętności gry w badmintona, ambicję i ogromną wolę sportowej walki. Na trybunach słychać było  nieustający i głośny doping. Dziękujemy wszystkim za obecność, zaangażowanie i stworzenie niesamowitej sportowej atmosfery, a zwycięzcom gratulujemy wygranej !

          Ze sportowymi pozdrowieniami - Zespół Wychowania Fizycznego.

        • Zdrowe i pyszne ciasta bez cukru- warsztaty klas pdp

        • Dnia 29.02.2024r., uczniowie klas PDP spotkali się na wspólnym gotowaniu. Przygotowali szarlotkę według przepisu z programu kulinarnego: JEŻ – Junior Edu Żywienie. Doskonalili swoje umiejętności kulinarne obierając i ścierając na tarce jabłka. Każda klasa przygotowała swoją szarlotkę, a wszystkie ciasta wyszły wyśmienicie. Następnie, uczniowie przygotowali wspólny poczęstunek. Do domu zanieśli przepisy, według których postanowili przygotować deser dla swoich rodziców i bliskich.

          Zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby smacznie i zdrowo gotować do korzystania z materiałów edukacyjnych, które nasza szkoła otrzymała z programu Junior Edu Żywienie. Można się z nimi zapoznać i wypożyczyć od pani Urszuli Brzozowskiej.

        • Turniej warcabowy

        • Kolejny Turniej Warcabowy za nami. W tym roku wzięło w nim udział 30 graczy. Po emocjonujących zmaganiach i rozegraniu pięciu rund wyłoniono zwycięzców. Laureatami tegorocznego Turnieju Warcabowego zostali:
          I miejsce- Jan K. 
          II miejsce- Sebastian W.

          III miejsce- Sebastian K.
          IV miejsce -Łukasz S.\

          Zwycięzcy otrzymali puchary, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.Gratulujemy !

          Pionki (w kolorach białym i czarnym) zostały wydrukowane przy użyciu drukarki 3D, natomiast fotorelacja została wykonana z wykorzystaniem aparatu cyfrowego. Sprzęt został zakupiony z programu Laboratoria Przyszłości.

          #laboratoriaprzyszlości #laboratoriaprzyszłości @laboratoriaprzyszłości

           

      • Kontakt

        • Zespół Szkół Specjalnych
        • (22) 756 25 65 fax 757 48 63
        • Pęchery ul.Bolesława Chrobrego 83 05-502 Piaseczno Poland
        • poniedziałek, wtorek- 8.00-15.00 środa- praca wewnętrzna czwartek 11.00-16.00 piątek 9.00- 15.00
        • AE:PL-73742-92241-FGHDJ-28
      • Logowanie